FMI: Deficit bugetar de 7,2-7,3 la sută din PIB, la finele anului
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 9 August 2009
Negocierile autorităţilor române cu Fondul Monetar Internaţional /FMI/ încă nu s-au finalizat întrucât delegaţia Fondului insistă pe reducerea drastică a cheltuielilor bugetare, au declarat duminică pentru Agerpres surse apropiate comisiei de negociere.
FMI doreşte în mod justificat reducerea cheltuielilor bugetare, dar nu a fost stabilit cu exactitate nici din ce surse şi nici ponderea acestora în cadrul reducerilor.
'Deficitul bugetar trebuie ţinut la un nivel cât mai redus, în limita a circa 7,2-7,3 la sută din PIB. Ca atare, va trebui să fie operate neapărat reforme atât în domeniul salariilor şi pensiilor cât şi al fiscalităţii', au precizat aceleaşi surse, care au adăugat că aceste reduceri, solicitate de FMI vor trebui adoptate 'fie că vrem, fie că nu vrem'
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: fmi
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter