Uniqa Asigurări a trecut pe profit în primele nouă luni, de 9,23 milioane lei
NewsIn - 27 Noiembrie 2009
Uniqa Asigurări (fostă Unita) a înregistrat un profit net de 9,23 milioane lei (2,18 milioane euro) în primele nouă luni, comparativ cu pierderea de 18,74 milioane lei din acelaşi interval al anului trecut, în timp ce afacerile companiei au stagnat, a anunţat vineri compania.
În intervalul ianuarie-septembrie, compania a înregistrat prime brute subscrise de 367,9 milioane lei (87 milioane euro), în stagnare faţă de cele obţinute în acelaşi interval al anului trecut, iar numărul contractelor de asigurare încheiate a fost de 447.236, se menţionează în comunicat.
Segmentul asigurărilor Casco reprezintă circa 55% din totalul portofoliului, cu afaceri de 201,21 milioane lei în primele nouă luni.
Daunele plătite aferente primelor nouă luni s-au ridicat la 300,62 milioane lei, înregistrând o creştere de 4,9% faţă de cele acordate în primele trei trimestre ale anului trecut.
Uniqa Asigurări, subsidiară a grupului austriac Uniqa, şi-a sporit de 3,6 ori profitul net în primul semestru al acestui an, până la 5,05 milioane lei.
Sursa: http://www.newsin.ro
Tags: milioane
primele
trecut
uniqa
asigurari
euro
Articole similare
|
|
|
 |
29 Mai 2012 |
|
| Business Review |
| Howard Johnson Grand Plaza Hotel |
 |
31 Mai 2012 |
|
| Doingbusiness.ro |
| Timisoara |
 |
7 Iunie 2012 |
|
| BIZ |
| Howard Johnson Hotel |
 |
13 Iunie 2012 - 14 Iunie 2012 |
|
| Evensys |
| JW Marriott Bucharest Grand Hotel |
 |
14 Iunie 2012 |
|
| Doingbusiness.ro |
| Craiova |
 |
26 Iunie 2012 |
|
| Doingbusiness.ro |
| Constanta |
|
|
mai mult ...
|
|
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter