Veniturile totale ale industriei IT&C au scăzut anul trecut cu 12%, la 8,2 miliarde euro
NewsIn - 22 Februarie 2010
Veniturile totale ale industriei locale IT&C au scăzut anul trecut cu 12%, la 8,2 miliarde euro, faţă de anul anterior, când acestea au fost de 9,3 miliarde euro, potrivit unui shttp://www.doingbusiness.ro/admin/index.php?menu=stiri&action=adauga_stiretudiu realizat de Institutul pentru Tehnică de Calcul (ITC).
Industria TI&C românească, potrivit Institutului pentru Tehnică de Calcul (ITC), a avut în 2008 o evoluţia ascendentă cu creşteri în toate cele trei sectoare: telecom, soft şi servicii TI şi hardware plus electronică, dar impactul crizei economice a fost resimţit din plin în 2009 cu scăderi pe toate planurile, mai puţin producţia şi exportul de hardware şi electronică, unde fabrica Nokia a tras în sus întreaga industrie.
'Cifra de afaceri totală a industriei a depăşit în 2008 9,3 mld. euro, în creştere cu 13%, producţia/serviciile vândute au atins 7,9 mld.euro (+17%), iar efectivul total de angajaţi a ajuns la 130.500 (+6%). În 2009, veniturile totale ale industriei au scăzut cu 12 procente, la 8,28 miliarde de euro, la un nivel comparabil cu 2007. Contribuţia industriei la PIB s-a redus cu 14 procente, la 3,63 miliarde de euro, sub valoarea din 2007', se arată în studiul ITC.
Astfel, serviciile TI&C au fost afectate de recesiune mai sever decât producţia de hardware şi electronică, iar firmele orientate exclusiv pe piaţa internă au simţit mai puternic impactul crizei decât cele care au exportat. Sectorul Telecomunicaţii a atins o cifră de afaceri de 5,13 mld.euro în 2008, cu o atenuare pronunţată a ratei de creştere impusă de începutul saturaţiei pe piaţa de telefonie, constrângerile reglementative şi accentuarea concurenţei. Chiar dacă sectorul continuă să domine în totalurile TI&C (tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor - n.r.), ponderea deţinută a înregistrat o nouă reducere (la 55% din cifra de afaceri). Decelerarea din anii anteriori s-a transformat în 2009 în contracţie. Majoritatea principalilor operatori au raportat scăderi cu două cifre, iar veniturile totale ale sectorului s-au redus cu 15% şi cu o tendinţă de accentuare a regresului pe parcursul anului.
'Sectorul Software şi servicii a fost în anii de după 2000 cel mai dinamic segment al industriei TI&C, cu creşteri anuale de 30-40%. Creşterile au continuat în 2008, când s-au atins 2,54 miliarde euro pentru cifra de afaceri (+22%) şi 1,86 miliarde euro pentru producţie (+27%), în timp ce valoarea adăugată a trecut pragul de 1 miliard euro (+21%). Performanţele din 2008 au fost urmate în 2009 de un declin mai sever decât se anticipa. Cifra de afaceri a sectorului a înregistrat o cădere cu circa 25%, determinată mai ales de grupa 'Servicii în tehnologia informaţiei' (CAEN 620) unde au fost resimţite efectele contracţiei pieţei interne', se mai precizează în studiul ITC.
În ceea ce priveşte producţia de hardware şi electronică, aceasta a înregistrat, după o evoluţie fluctuantă în anii anteriori, un 'avans spectaculos' în 2008 şi este singurul sector IT&C care s-a menţinut pe creştere în 2009. Cifra de afaceri totală s-a ridicat în 2008 la 1,7 miliarde euro, în creştere cu 55% faţă de anul anterior, iar producţia vândută de întregul sector s-a mărit cu 70% depăşind 1,3 miliarde euro. Expansiunea s-a datorat mai ales centrelor de producţie ale companiilor străine şi în special platformei Nokia care a dat aproape trei sferturi din creşterea înregistrată, în timp ce producţia locală de calculatoare a avut o evoluţie negativă datorită reducerii puternice a consumului intern.
Sursa: http://www.newsin.ro
Tags: euro
miliarde
productia
afaceri
cifra
trecut
totale
industriei
scazut
veniturile
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter