Economia României a crescut cu 0,1% în trimestrul III, potrivit datelor revizuite ale INS
NewsIn - 3 Martie 2010
Produsul intern brut (PIB) al României a crescut cu 0,1% în trimestrul III faţă de trimestrul II, potrivit datelor revizuite de Institutul Naţional de Statistică (INS) şi prezentate miercuri, în condiţiile în care institutul estimase anterior o scădere de 0,6% în acea perioadă.
Semnele de revigorare a economiei în trimestrul III al anului trecut s-au datorat agriculturii şi industriei, valoarea PIB la preţuri curente în serie ajustată sezonier fiind de 120,87 miliarde lei.
INS a revizuit şi datele aferente contracţiei economice din trimestrul al doilea, în sensul înrăutăţirii acestora, de la -1,1% la -1,5%, valoarea PIB fiind de 122,3 miliarde lei, iar pe cele referitoare la scăderea trimestrială din primele trei luni din 2009, le-a îmbunătăţit, de la -4,6% la -4,1%, la o valoare a PIB de 124,7 miliarde lei.
În ultimul trimestru al anului trecut, economia a scăzut cu 1,5% faţă de trimestrul III, estimare pe care INS a menţinut-o la nivelul datelor prezentate la jumătatea lui februarie, valoarea PIB prezentată miercuri pentru acel trimestru fiind de 122,3 miliarde lei.
INS a îmbunătăţit datele privind scăderea economică din 2009 de la 7,2% la 7,1%, valoarea PIB fiind de 491,27 miliarde lei (115,9 miliarde euro), în serie brută.
Sursa: http://www.newsin.ro
Tags: trimestrul
miliarde
datelor
euro
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter