Cifra de afaceri din comerţ a scăzut cu aproape 18 la sută în primul trimestru
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 7 Mai 2010
Volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a scăzut cu 17,8 la sută, în primul trimestru din 2010, comparativ cu primul trimestru din 2009, potrivit unui comunicat al Institutului Naţional de Statistică (INS).
Scăderea cifrei de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor a fost cauzată în principal comerţului cu autovehicule, ce s-a diminuat cu 28,2 la sută.
În primul trimestru din 2010, comparativ cu primul trimestru din 2009, volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut cu 20 la sută, scădere cauzată în principal comerţului cu autovehicule. Acesta a scăzut cu 30,4 la sută.
În ceea ce priveşte serviciile de piaţă prestate populaţiei, volumul cifrei de afaceri a crescut atât ca serie brută cu 8,4 la sută, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 6,5 la sută.
Volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna martie 2010, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 38 la sută, creştere susţinută de comerţul cu autovehicule, care a crescut cu 50,6 la sută, comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente, întreţinerea şi repararea motocicletelor, în creştere cu 42,2 la sută şi întreţinerea şi repararea autovehiculelor, cu 24,9 la sută.
Volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna martie 2010, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 7,5 la sută.
În ceea ce priveşte serviciile de piaţă prestate populaţiei, în luna martie 2010 faţă de luna precedentă, volumul cifrei de afaceri, serie brută, a înregistrat o creştere cu 11 la sută, provenită de la activităţi ale agenţiilor turistice şi tur-operatorilor, în creştere cu 15,2 la sută, activităţi ale hotelurilor şi restaurantelor, în creştere cu 12,3 la sută şi de la activităţi de jocuri de noroc şi pariuri şi alte activităţi recreative, în creştere cu 10,8 la sută.
În cazul serviciilor de piaţă prestate populaţiei, în luna martie 2010 faţă de luna precedentă, volumul cifrei de afaceri, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a înregistrat o scădere cu 1,9 la sută.
Volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a înregistrat pe total o scădere cu 3,7 la sută, cauzată de scăderea comerţului cu autovehicule (minus 10,7 la sută) şi întreţinerii şi reparării autovehiculelor (minus 13,5 la sută). Comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule şi comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor a crescut cu 14,9 la sută şi respectiv, cu 4,7 la sută.Volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a înregistrat pe total o scădere cu 9,4 la sută, cauzată în principal comerţului cu autovehicule, în scădere cu 14,5 la sută.
Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna martie 2010, a înregistrat o cifră de afaceri cu 8,1 la sută mai mare comparativ cu luna martie 2009.
Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna martie 2010, a înregistrat o cifră de afaceri cu 6,7 la sută mai mare comparativ cu luna martie 2009.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: afaceri
serie
numarul
lucratoare
functie
ajustata
autovehicule
sezonalitate
scadere
inregistrat
crestere
populatiei
prestate
piata
comparativ
bruta
cifrei
comertul
volumul
trimestru
primul
ridicata
amanuntul
motocicletelor
cifra
autovehiculelor
repararea
intretinerea
scazut
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter