Jeffrey Franks: Nici o bancă nu a spus că vrea să îşi reducă expunerea în România
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 27 Iulie 2010
Nu ne aşteptăm ca băncile cu capital străin să îşi reducă expunerea în România, a declarat, luni seara, şeful misiunii Fondului Monetar Internaţional (FMI) pentru România, Jeffrey Franks, după discuţiile cu guvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR).
'Nu am avut semnale de la nici o bancă în privinţa unei eventuale dorinţe de a-şi reduce expunerea în România, iar în urma convorbirilor de la Bruxelles au posibilitatea unei alocări mai flexibile a resurselor ceea ce reprezintă o situaţie normală', a precizat Franks.
Şeful misiunii FMI a mai adăugat că 'acum nu se discută problema unui nou împrumut deoarece actualul acord Stand-By mai este valabil încă nouă luni. Vom discuta, însă, maniera în care vom aborda problema unui nou împrumut deoarece guvernul de la Bucureşti şi-a exprimat dorinţa de a continua colaborarea cu FMI. Ar fi însă prematur să discutăm acum un nou acord'.
Jeffrey Franks a apreciat discuţiile cu conducerea BNR ca fiind foarte productive, atât în ceea ce priveşte situaţia generală a economiei cât şi politicile monetare, dar şi situaţia din sectorul financiar-bancar.
'Nu am intrat în detalii privind taxele, inclusiv cota unică, şi nici în ceea ce priveşte veniturile bugetare. Aceste discuţii au loc acum între experţii FMI şi cei ai Ministerului Finanţelor Publice care abordează şi problema deficitului bugetar', a menţionat Franks.
Acesta a confirmat că se va întâlni, marţi, cu ministrul Finanţelor Publice, Sebastian Vlădescu.
O misiune a Fondului Monetar Internaţional (FMI), condusă de Jeffrey Franks, se află la Bucureşti, în perioada 26 iulie - 4 august, pentru a încheia cea de-a cincea evaluare a îndeplinirii de către România a Acordului Stand-By, semnat în mai 2009.
Misiunea FMI va avea trei obiective principale, şi anume analizarea rectificării bugetului pe 2010, discutarea bugetului pe 2011 şi trecerea în revistă a politicilor fiscale şi monetare.
Programul de asistenţă financiară a României, în valoare totală de peste 20 de miliarde de euro, este susţinut de FMI (13,6 miliarde de euro), Comisia Europeană (5 miliarde de euro), Banca Mondială (un miliard de euro) şi alţi finanţatori internaţionali.
Până în prezent, România a primit aproape 10,7 miliarde de euro de la FMI, 2,5 miliarde de euro de la UE şi 300 de milioane de euro de la Banca Mondială.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: fmi
romania
franks
miliarde
euro
expunerea
banca
jeffrey
ue
bnr
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter