Banca Transilvania anunţă miercuri rezultatele financiare semestriale
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 28 Iulie 2010
Banca Transilvania va publica, miercuri, rezultatele financiare înregistrate în primul semestru din 2010, cu aproape două săptămâni mai devreme decât anunţase anterior, respectiv 9 august 2010.
Agenţia de evaluare financiară Fitch Ratings a confirmat luni, 27 iulie, ratingul BT pentru datoriile pe termen lung în valută, la 'BB minus', ratingul pentru datoriile pe termen scurt în valută la 'B', ratingul pe termen scurt în valută la 'B', ratingul individual la 'D', ratingul suport la '3' şi plafonul pentru ratingul suport la 'BB minus'. se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară. Ratingurile reflectă deteriorarea semnificativă a calităţii activelor şi impactul negativ al acestora asupra profitabilităţii. Această tendinţă este echilibrată de franciza bună a Băncii Transilvania, structura de finanţare bine diversificată şi nivelul comfortabil al lichidităţilor, se arată în analiza agenţiei de evaluare financiară.
Profitabilitatea a fost afectată negativ în 2009 şi primul trimestru din 2010, după o creştere a soldului provizioanelor aferente activităţii de creditare, în principal din cauza deteriorării mediului operaţional, tendinţa fiind parţial compensată de îmbunătăţirea eficienţei şi contribuţia profitului din comisioane şi taxe, susţine Fitch. Agenţia se aşteaptă ca profitabiltatea băncii să fie sub presiune în 2010 din cauza recesiunii economice.
BT a fost înfiinţată în 1994, la Cluj-Napoca. Banca şi-a orientat activitatea către sectorul IMM şi, ulterior, a abordat şi sectorul de retail. În 1997, BT a fost cotată la Bursa de Valori Bucureşti, fiind prima bancă din România care a făcut acest pas.
În acţionariatul BT, BERD are o participaţie semnificativă, de aproape 15 la sută.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: banca
ratingul
transilvania
berd
imm
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter