Finanţare de peste 87 milioane lei pentru Centrul Expoziţional şi de Afaceri din Craiova
Agentia Nationala de Presa Agerpres - 25 August 2010
Contractul de finanţare pentru înfiinţarea unui Centru Expoziţional şi de Afaceri în Craiova a fost semnat, miercuri, de reprezentanţii autorităţilor, valoarea proiectului ridicându-se la 87,446 milioane lei, potrivit unui comunicat al Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului (MDRT).
Din suma totală alocată proiectului, valoarea finanţării nerambursabile alocată de MDRT este de 33,157 milioane lei, adică 50 la sută din valoarea totală eligibilă pentru care pot fi primiţi bani europeni. Contractul este finanţat prin Programul Operaţional Regional 'Centrul Multifuncţional Craiova Pavilion Central'. Proiectul se va desfăşura pe parcursul a 36 de luni.
Consiliul local Craiova urmăreşte ca prin înfiinţarea Centrului Expoziţional şi de Afaceri să dezvolte structurile locale de sprijinire a afacerilor din municipiul Craiova şi regiunea Oltenia.
Centrul va găzdui 137 de agenţi economici care vor crea 197 locuri de muncă. Aceştia vor beneficia de 6.765 metri pătraţi de spaţii expoziţionale interioare, 6.512 metri părtaţi de spaţii expoziţionale exterioare, 2.071 metri pătraţi spaţii birouri şi spaţii administrative, 319 locuri de parcare, 10.692 metri pătraţi carosabil şi 3.164 metri pătraţi căi pietonale.Contractul de finanţare a fost semnat de către secretarul de stat în MDRT, Răzvan Murgeanu.
Sursa: http://www.agerpres.ro/
Tags: craiova
metri
afaceri
expozitional
milioane
finantare
Articole similare
|
|
|
 |
29 Mai 2012 |
|
| Business Review |
| Howard Johnson Grand Plaza Hotel |
 |
31 Mai 2012 |
|
| Doingbusiness.ro |
| Timisoara |
 |
7 Iunie 2012 |
|
| BIZ |
| Howard Johnson Hotel |
 |
13 Iunie 2012 - 14 Iunie 2012 |
|
| Evensys |
| JW Marriott Bucharest Grand Hotel |
 |
14 Iunie 2012 |
|
| Doingbusiness.ro |
| Craiova |
 |
26 Iunie 2012 |
|
| Doingbusiness.ro |
| Constanta |
|
|
mai mult ...
|
|
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter