Panasonic a investit 100.000 de euro într-un nou magazin deschis în Bucureşti
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 27 Septembrie 2010
Panasonic a investit 100.000 de euro într-un nou magazin inaugurat, luni, în centrul comercial Unirea Shopping Center din Bucureşti, reprezentanţii Panasonic România aşteptându-se ca noua locaţie să genereze vânzări de circa un milion de euro, anul viitor.
Noul magazin Panasonic deschis la Bucureşti vine cu un concept nou, care mizează pe interacţiunea consumatorilor cu produsele companiei şi urmăreşte să îi familiarizeze pe aceştia, în special, cu tehnologia 3D.
Reprezentanţii Panasonic România au declarat că, până la finele anului, vor mai fi deschise alte zece magazine atât în Bucureşti, cât şi în alte oraşe importante din ţară.
În noul magazin vor fi comercializate, printre altele: noua gamă de televizoare 3D, inclusiv cele cu conversie 2D -3D, prima cameră video 3D pentru amatori, noua serie de aparate foto Lumix, precum şi produse electrocasnice (frigidere şi maşini de spălat) Panasonic.
În acelaşi context, Ştefan Ichim, country manager Panasonic România, a precizat că cifra de afaceri a companiei, în anul fiscal 2009, a însumat 55 milioane de euro, iar în primul semestru al acestui an afacerile Panasonic au crescut cu cinci la sută.
Potrivit unui comunicat al companiei, cu ocazia inaugurării primului magazin dintr-o nouă serie, a fost prezentată, în premieră naţională, prima camera 3D pentru amatori din lume, modelul SDT 750.
Considerată cel mai spectaculos şi aşteptat produs care se va regăsi în rafturile showroom-ului Panasonic, camera video 3D pentru amatori permite utilizatorilor fără experienţă să înregistreze imagini 3D prin simpla ataşare a obiectivului 3D dedicat.
Chiar şi fără obiectivul 3D, noua camera le oferă utilizatorilor posibilitatea de a obţine înregistrări video de calitate Full HD, datorită ultimelor tehnologii pe care le încorporează.
Odată cu inovatorul model SDT750, bazat pe sistemul 3MOS, utilizatorii vor putea să-şi creeze singuri propriile filme 3D ceea ce, până nu demult, era doar apanajul profesioniştilor.
Inovaţia 3D de la Panasonic va avea un preţ de aproximativ 6.199 lei, şi va fi comercializată de către retaileri de la începutul lunii octombrie.
Panasonic Corporation, cu sediul la Osaka, Japonia, este lider internaţional în dezvoltarea şi fabricarea de produse electronice pentru o gamă variată de clienţi, afaceri şi cerinţe industriale.
Compania ocupa locul al treilea în index-ul Fortune 500 Electronics & Electrical Equipment.
Reprezentantul Panasonic pe piaţa locală este Panasonic Marketing Europe - Surcursala Bucureşti, România.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: panasonic
magazin
bucuresti
euro
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter