EFG Eurobank a lansat noi indici imobiliari, care vor duce la transparentizarea pieţei imobiliare
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 16 Februarie 2011
EFG Eurobank Property Services a lansat în România noi indici imobiliari pentru proprietăţile de tip rezidenţial, pe care doreşte să îi vândă băncilor.
Compania deţine indici trimestriali şi anuali pentru piaţa din România din decursul ultimilor şase ani.
'S-au calculat în total 21 de serii de indici pentru 8 diviziuni ale ţării, 8 oraşe principale, două segmente ale Capitalei şi un număr de valori agregate generale, folosind metoda hedonică', a declarat Dimitra Marini, director general al EFG Eurobank Property Services.
Potrivit lui Mihai Bogza, preşedintele Bancpost, era dificil până acum pentru o bancă să facă o evaluare pentru a vedea care este nivelul corect al provizioanelor creditelor acordate. Până acum, potrivit acestuia, clientul plătea şi costul evaluării proprietăţii pe care urma să o cumpere, iar acum acesta poate fi redus cu mult.
'Ne era greu să aflăm care e valoarea reală a proprietăţilor. În momentul de faţă nu se întâlneşte cererea cu oferta pentru că proprietarul nu ştie la ce preţ să vândă şi îi este teamă să nu ia mai puţin, iar foarte mulţi cumpărători îşi păstrează banii', a mai afirmat Bogza.
El este de părere că efectul acestui indice va fi ca şi la Biroul de Credit, adică va fi folosit treptate de toate băncile, iar rezultatele implementării vor duce la scăderea preţurilor.
Potrivit unui studiu al EFG Eurobank, unul dintre aspectele fundamentale u care se confruntă investitorii în active imobiliare este reprezentat de informaţiile limitate despre preţurile pieţei.
'Chiar şi când există indicatori disponibili bazaţi pe o metodologie solidă, utilizarea acestora este compromisă atunci când se face referire la zone geografice restrânse, lăsând întotdeauna un gol de informaţii între active specifice şi tendinţele mai ample ale pieţei', se arată în document.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: indici
eurobank
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter