16 laureaţi în cadrul Galei e-Finance 2010
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 3 Martie 2011
Cei mai buni performeri din domeniul tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor şi din cel financiar-bancar şi-au primit trofeele miercuri seara, în cadrul unei noi ediţii a Galei Premiilor e-Finance.
Laureaţii au fost desemnaţi dintre personalităţile pe care anul de criză 2010 nu le-a putut împiedica să obţină rezultate remarcabile în afacerile pe care le derulează în 15 domenii de activitate.
La categoria e-banking, premiul a revenit Băncii Româneşti, pentru implementarea sistemului de core banking T24. Pentru e-team, Banca Transilvania şi-a adjudecat premiul pentru echipa IT a anului 2010. La secţiunea e-products, Libra Bank a câştigat pentru implementarea sistemului Acces Investigator, care permite accesarea de pe platforma de Internet a băncii a unor baze de date despre partenerii de afaceri şi luarea unor decizii documentate. Premiul pentru e-services a fost acordat Business Information Systems pentru dezvoltarea unui nou modul din Q-pay Integrator, care fusese premiat şi la o ediţie anterioară a Galei.
Categoria e-business software a fost departajată în trei categorii, una dedicată dezvoltatorilor, la care a fost distinsă societatea TotalSoft, pentru informatizarea completă a unor instituţii medicale private şi publice, care utilizează programul Charisma. Trofeul pentru subcategoria integratori a revenit S&T România, iar cea pentru proiecte a revenit LLP România, pentru aplicaţii web de management al clienţilor şi interconectarea caselor de marcat montate pe camioanele firmei, pentru promovarea şi aplicarea Microsoft Dynamics AX şi a aplicaţiei ERP. Câştigătorul categoriei e-security pentru anul 2010 este firma Axel Soft Group, care distribuie în România programul antivirus ESET Nod-32.
Laureatul secţiunii e-outsourcing este firma Valoris, pentru activităţi call center care au adus beneficii substanţiale clienţilor. Firma Romsys şi-a adjudecat trofeul pentru e-support, pentru programul de extragere automată a datelor de identificare ID Data Collector. Pentru categoria e-payments, câştigătorul a fost Garanti Bank, iar pentru e-impact a fost aleasă ca laureată firma Transfond, pentru e-factura de succes dezvoltată şi aplicată. La secţiunea e-partnership au fost acordate două trofee, pentru Trans Sped şi BCR, pentru susţinerea dezvoltării societăţii informaţionale prin facilitarea achiziţionării certificatelor de semnătură electronică. Pentru produsul Balance Score Card, dezvoltat pentru Unicredit Ţiriac Bank, Oracle a câştigat trofeul la categoria e-provider, iar IBM Romania s-a impus la categoria e-storage, pentru IBM Data Managed Center, cel mai modern centru de date din regiune.
Personalitatea anului 2010, distinsă cu trofeul e-people, a fost desemnat Cătălin Creţu, de la Visa Europe, pentru modul în care a reuşit să influenţeze pozitiv percepţia publicului autohton asupra mijloacelor moderne de plată şi pentru influenţa exercitată asupra autorităţilor pentru a le determnia să accepte plata impozitelor şi a taxelor cu cardul bancar.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: galei
categoria
ibm
bcr
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter