Adrem Invest investeste 60 milioane euro intr-o centrala de cogenerare, la Suceava
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 11 Mai 2011
Adrem Invest va construi la Suceava o centrală de cogenerare care va produce energie electrică şi termică, printr-o investiţie totală de 60 milioane de euro, a anunţat marţi Corneliu Bodea, vicepreşedinte Adrem Invest, într-o conferinţă de specialitate.
'Centrala de cogenerare este proiectată pentru alimentarea cu energie termică a circa 25.000 de locuinţe, respectiv 60.000 de locuitori din Suceava. Centrala va produce energia termică pentru încălzire şi apă caldă menajeră la un preţ de 116 lei plus TVA pe gigacalorie, ceea ce înseamnă jumătate din costul actual. Prima etapă, ce va fi finalizată în decembrie 2012, constă în construirea unei centrale de cogenerare echipată cu turbine de gaze şi cu un modul pentru biomasă, care va avea o putere electrică de 34 MW şi o putere termică de circa 56 MW. În a doua etapă, se va realiza, până în 2014, al doilea modul de biomasă, ce va avea o putere electică de 10 MW şi una termică de 20 MW', a precizat Corneliu Bodea.
Pentru primele două module, de gaz natural şi biomasă forestieră, investiţia se va ridica la 45 de milioane de euro, principalul finanţator al proiectului fiind Unicredit Ţiriac Bank. Adrem Invest va participa cu un capital propriu de 20% din valoarea totală a investiţiei, de circa nouă milioane euro.
Firma de inginerie industrială Adrem Invest Bucureşti a câştigat licitaţia organizată de consorţiul format din Consiliul local Suceava, Primăria Suceava şi societatea Termica SA Suceava, contractul de concesiune fiind semnat în data de 9 mai 2011. Primăria Suceava urmează să pună la dispoziţia firmei terenul şi utilităţile, iar Adrem Invest va realiza investiţiile în noua centrală.
Conform oficialilor Adrem Invest, circa 100 de oameni din cei 530 de angajaţi care lucrează în prezent la CET Suceava vor fi preluaţi la noua centrală de cogenerare.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: adrem
invest
suceava
termica
cogenerare
centrala
euro
milioane
tva
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter