Mega Image va investi 50 milioane de euro in deschiderea de noi magazine în 2011
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 10 Iunie 2011
Mega Image va investi 50 milioane de euro în 2011 în economia locală, continuându-şi planurile de expansiune, se arată într-un comunicat conducerii al lanţului de retail.
După ce a deschis opt supermarketuri în prima parte a anului 2011 şi a ajuns la o reţea de 79 de magazine, Mega Image va atinge o valoare totală a investiţiilor de 50 de milioane de euro până la finalul anului, prin deschiderea a 15 noi spaţii de vânzare şi prin inaugurarea unui depozit, prevăzută pentru sfârşitul lunii iunie. Datorită investiţiilor în extinderea reţelei, Mega Image a creat 250 de locuri de muncă până în prezent, alte 350 de noi poziţii urmând să susţină planul de dezvoltare din 2011.
Mega Image operează în acest moment 3 branduri de magazine - Mega Image (66 de magazine), Shop&Go (2 magazine) şi Red Market (11 magazine).
Mega Image va moderniza, de asemenea, 10 supermarketuri. Astfel, majoritatea magazinelor urmează a fi operate sub un singur brand ceea ce va consolida imaginea Mega Image pe piaţă.
Planul de expansiune a companiei va fi susţinut de deschiderea noului depozit în Popeşti Leordeni, cu o suprafaţă de 40.000 mp, livrat în iunie de compania constructoare Arxikon.
Fondată în 1995, Mega Image, parte din Delhaize Group, este cel mai mare lanţ de supermarketuri din România, cu o reţea ce cuprinde 79 de supermarketuri în Bucureşti, Constanţa, Ploieşti, Braşov şi alte oraşe, sub mărcile Mega Image, Red Market şi Shop&Go.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: image
magazine
deschiderea
euro
milioane
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter