BNR: 230 de institutii straine au notificat intentia de a desfasura activitate bancara in Romania, dupa aderarea la UE
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 5 Iulie 2011
Un număr de 230 instituţii străine au notificat intenţia de a desfăşura activitate bancară în mod direct pe teritoriul României, ulterior aderării acesteia la Uniunea Europeană şi liberalizării pieţei serviciilor, arată un raport anual al Băncii Naţionale a României (BNR).
Dintre acestea, 212 erau instituţii bancare, trei instituţii financiare nebancare şi 15 instituţii emitente de monedă electronică.
'Pe parcursul anului 2010, a avut loc o singură modificare în structura sistemului bancar din România, respectiv începerea activităţii, în luna mai, a Garanti Bank S.A - persoană juridică română - şi preluarea de către aceasta prin transfer a întregii activităţi a GarantiBank International N.V. - sucursala din România. În consecinţă, comparativ cu anul 2009, numărul sucursalelor băncilor străine s-a diminuat cu o unitate, la finele anului 2010 ajungând la nouă entităţi, în timp ce numărul băncilor autohtone a crescut de la 32 la 33 entităţi. Situaţia la sfârşitul anului 2010 privind structura sistemului bancar după natura capitalului social era următoarea: două bănci cu capital integral sau majoritar de stat (CEC Bank şi Eximbank), patru cu capital majoritar privat autohton (Banca Transilvania, Banca Comercială Carpatica, Libra Bank şi Banca Comercială Feroviară), 26 cu capital majoritar străin, nouă sucursale ale unor bănci străine şi o organizaţie cooperatistă de credit autorizată (Banca Centrală Cooperatistă CreditCoop)', se arată în raport.
Ponderea activelor deţinute de băncile cu capital privat sau majoritar privat în totalul activelor sistemului bancar românesc era, la finele anului 2010, de 92,61% (ponderea activelor băncilor cu capital străin sau majoritar străin, inclusiv sucursalele băncilor străine, era de 85,1%), în timp ce băncile cu capital integral sau majoritar de stat deţineau o pondere de numai 7,4%.
Din punct de vedere al ţărilor care deţin participaţii la capitalul social al băncilor autohtone şi al sucursalelor băncilor străine, la finele anului 2010, primele trei poziţii în capitalul agregat au fost ocupate de Grecia (cu 25,5%), Austria (cu 16,3%) şi, la mare distanţă, de Olanda (cu 11,8%).
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: straine
anului
bancilor
majoritar
romania
institutii
capital
ue
bnr
cec
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter