BERD acorda un imprumut de 10 milioane euro pentru proiecte de eficienta energetica in Romania
Agentia Nationala de Presa - Agerpres - 22 Iulie 2011
Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a acordat un împrumut de 10 milioane de euro companiei EnergoBit ESCO pentru finanţarea de proiecte de eficienţă energetică, vizând în principal sectorul public din România, potrivit unui comunicat al BERD.
Finanţarea include studii de eficienţă energetică şi expertize tehnice, lucrări de iluminat public, sisteme de cogenerare de căldură şi energie electrică, precum şi implementarea unor proiecte de cogenerare la scară redusă pentru clienţi industrali.
'Acesta nouă investiţie face parte din strategia BERD de sprijinire a României în efortul de conformare cu standardele UE privind eficienţa energetică. Prin acest împrumut BERD, municipalităţile participante din program şi companiile private vor avea acces la resursele şi expertiza necesare derulării proiectelor de eficienţă energetică, într-o perioadă în care fondurile locale sunt limitate', se precizează în comunicat.
Potrivit Claudiei Pendred, Director BERD pentru România, prin acest împrumut către EnergoBit instituţia financiară internaţională contribuie la obiectivul României de reducere a consumului energetic cu 20%, până în anul 2020, deoarece proiectele de tip ESCO joacă un rol important în atingerea acestui obiectiv.
Companiile ESCO (companii de servicii energetice) oferă la nivel mondial o gamă largă de servicii, incluzând proiectare, finanţare şi furnizare de echipamente pentru proiecte de eficienţă energetică. De obicei, măsurile de eficienţă energetică sunt furnizate fără niciun cost pentru beneficiar, în timp ce compania de tip ESCO îşi recuperează investiţiile din economiile de energie realizate.
Grupul de companii EnergoBit din Cluj este unul dintre liderii în domeniul ingineriei electrice din România, cu un număr de 17 companii şi peste 800 de angajaţi la nivel naţional.
'Considerăm că acest contract este o realizare majoră pentru Grupul EnergoBit, contract care ne va permite să ne extindem activităţile de eficienţă energetică. Pe baza finanţării BERD, la care adaugăm contribuţia proprie de capital de 2,5 milioane euro, astăzi putem oferi soluţii pentru acei clienţi care doresc să realizeze proiecte cu potenţial ridicat de economisire a energiei, dar nu le-au putut pune în aplicare din cauza lipsei resurselor de finanţare', a declarat Pal Peter, vicepreşedinte al EnergoBit Group.
De la începutul activităţii sale în România, BERD a alocat peste cinci miliarde euro în diferite sectoare ale economiei ţării, iar anul trecut 90 % din investiţiile sale au fost direcţionate către sectorul privat.
BERD este deţinută de 61 de ţări şi de două instituţii interguvernamentale.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: eficienta
berd
energetica
romania
energobit
proiecte
imprumut
milioane
euro
ue
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter