Oficialii din Romania si Israel discuta modalitatile de extindere a cooperarii dintre cele doua tari
Agentia Nationala de Presa Agerpres - 31 August 2011
Shalom Simhon, ministrul israelian al Industriei, Comerţului şi Muncii, efectuează o vizită în România, în perioada 30-31 august, informează un comunicat de presă al Ambasadei Israelului la Bucureşti.
Oficialul israelian participă un eveniment special dedicat Marelui Rabin Menachem Hacohen, la încheierea misiunii în România, după 13 ani de activitate, cu importante contribuţii la prezervarea şi dezvoltarea identităţii iudaice. Evenimentul este organizat de Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România.
În timpul vizitei în România, Shalom Simchon se întâlneşte cu ministrul Agriculturii, Valeriu Tabără, cu ministrul Economiei, Ion Ariton, şi cu preşedintele Asociaţiei Române a Apei, Vasile Ciomoş.
Discuţiile dintre oficialii români şi ministrul israelian al Industriei, Comerţului şi Muncii se vor axa pe modalităţile de extindere a cooperării dintre companiile române şi israeliene.
Shalom Simchon va analiza viitoarea ediţie a Conferinţei şi Expoziţiei Internaţionale 'Watech', care se va axa pe tehnologiile din domeniul apei, energie regenerabilă şi mediu, şi se va desfăşura în noiembrie 2011. De asemenea, va fi dezbătută expoziţia 'Agri Tech 2012', ce va avea loc în mai 2012, unul dintre cele mai importante evenimente din domeniul tehnologiilor agricole.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: romania
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter