Bursa de la Bucuresti deschide in crestere cu 0,88% sedinta de marti
Agentia Nationala de Presa Agerpres - 13 Septembrie 2011
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în creştere şedinţa de tranzacţionare de marţi, iar indicele general al pieţei BET-C a înregistrat o creştere cu 0,88% în primele 30 minute de la debutul tranzacţiilor.
Indicele BET-FI al SIF-urilor a consemnat o creştere de 1,09%, indicele principal BET, ce reflectă evoluţia celor mai lichide 10 acţiuni listate, era în urcare cu 1,02%, iar ROTX a crescut cu 1,13%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a crescut cu 1,07%, iar indicele sectorial pentru energie şi utilităţi BET-NG a consemnat o apreciere de 1,00%.
Lichiditatea BVB era de 287.571 euro, iar pe piaţa RASDAQ a BVB au fost înregistrate transferuri de acţiuni de 5.219,7 euro în primele 30 minute de la deschidere.
Cele mai lichide titluri erau acţiunile Fondul Proprietatea, SIF3 Transilvania, SIF1 Banat- Crişana, SIF5 Oltenia.
Sursa: http://www.agerpres.ro
Tags: crestere
indicele
bet
sif
bvb
euro
blue
Articole similare
facebook
twitter
linkedin
youtube
rss
newsletter